Jakie felgi – jakie ET, średnica, szerokość

wrzesień 3rd, 2010 Zostaw komentarz Idź do komentarzy

Alufelgi mają bardzo duży wpływ na wygląd samochodu. To samo auto na felgach stalowych może wyglądać staro i niezbyt atrakcyjnie a po założeniu ładnych, dużych felg aluminiowych wygląda lepiej i nowocześniej niż nie jedno z salonu… tyczy się to oczywiście BMW E36.
Wzór felg to sprawa wtórna, najważniejsze są inne parametry. Są to:
ET czyli offset pozytywny – odległość środka felgi od piasty. Im większy tym felga jest bardziej wewnątrz auta im mniejszy tym felga jest bardzo na zewnątrz. Istnieją również felgi z offsetem ujemnym. Seryjne stalowe felgi do E36 maja ET równe 47.
Oczywiście jest pewna tolerancja ale:
– założenie felgi o dużo mniejszym ET, czyli mniejszym niż powiedzmy 30 będzie skutkowało szybszym zużyciem zawieszenia, jego gorszą pracę, złym kątem pochylenia kół a co za tym idzie szybszym ich zużyciem (wydzieranie opon od wewnątrz)
rozstaw śrub: tu już nie ma żadnej tolerancji musi być 5×120, kombinowanie z tzw śrubami pływającymi jest niebezpieczne
– średnica otworu centrującego w BMW E36 wynosi dokładnie 72,5 mm; jeśli felga ma większy otwór możemy założyć do niej pierścień na otwór centrujący, jeśli ma mniejszy otwór lepiej sobie odpuścić… można ew przetoczyć otwór felgi ale to koszta, poza tym nie zawsze się da, no chyba że różnicy jest 2 mm a bardzo zależy nam na tym wzorze który mamy w innym rozmiarze
średnica felgi, rozmiar opon. – na zdjęciach trzeba przyznać że im większa felga tym ładniej wygląda… trochę inaczej jest z punktu widzenia kierowcy który jedzie autem po naszych polskich drogach.

Standardowe koła 15″ oferują dobry wygląd, duży komfort i dobre prowadzenie. Standardowy rozmiar opon dla takich kół dla BMW E36 to 205/60 R15. Rozmiar ten z uwagi na dość dużą wysokość opony (tzw. balon) oferuję trochę gorsze prowadzenie w zakrętach w stosunku do większych felg.

Koła 16″ to w przypadku E36 wypośrodkowanie między komfortem a prowadzeniem. Standardowy rozmiar opon wynosi: 225/50ZR 16. Profil 50 nie jest ani za duży ani za mały. Oferuje jeszcze dobry komfort natomiast opony w tym rozmiarze nie powinny się uginać zbytnio na zakręcie tak jak 15″. Polecamy ten rozmiar do BMW E36.

Maksymalnym zalecanym rozmiarem do BMW E36 jest 17″. Na takich felgach koła będą wyglądać już bardzo sportowo a opona nie będzie jeszcze maksymalnie niska. Prawidłowe wymiary opon dla kół 17″ w E36 to: 225/45ZR17, 235/40 R 17, 245/40ZR17. Rozmiar opon na wszystkich 4-rech kołach powinien być jednakowy.

Większe rozmiary to tuning i nie są zbyt praktyczne na polskie drogi. Jednakże doceniamy pomysłowość i prosimy o nadsyłanie fotek BMW E36 z dużymi felgami :)

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków