Home > Jak dbać o BMW E36 > Przewody wysokiego napięcia w silnikach M40/M43 1.6 i 1.8 litra

Przewody wysokiego napięcia w silnikach M40/M43 1.6 i 1.8 litra

W samochodach z klasycznym zapłonem opartym na przewodach wysokiego napięcia musimy pamiętać o okresowej wymianie tych przewodów. Z wiekiem przewód wysokiego napięcia traci dobrą izolację i prąd który ma trafić na świece i zapalić mieszankę trafia na… obudowę silnika, obudowę kopułki itp. Tym samym przy każdym takim przebiciu traci się bezpowrotnie paliwo które jest wtryskiwane do tego cylindra gdyż wylatuje nie spalone przez rurę wydechową. Czasami przy starych kablach zdarzają się także przerwy – lecz całkowite przerwy występują tylko na przewodach kiepskiej jakości. Tak więc okresowa wymiana kabli wysokiego napięcia jest bardzo ważna.

Jakie przewody zapłonowe kupić?

Najlepsi producenci przewodów to NGK i Beru. Przewody tych firm do BMW 316/318 są drogie, kosztują od 170 pln (na Allegro) do 300 pln (w sklepach) lecz warto w nie zainwestować jeśli samochodem zamierzamy pojeździć wiele lat. Trwałość takich przewodów jest równa trwałości oryginalnych przewodów czyli około 100 000 km i przynajmniej z 6-7 lat.
Z zamienników niezłe przewody robi firma JANMOR. Odradzamy jednak zamienniki typu Sentech które nie dość że czasami fabrycznie bywają wadliwe to zdarza się że podczas odłączania przewody od kopułki urywa się przewód… i musimy kupić nowy.

Jak sprawdzić przewody wysokiego napięcia?

Należy w nocy rozpylić wodę spryskiwaczem do szyb wokół kabli i zobaczyć czy przewody nie świecą. Małe krótkie iskierki na parę mm pomiędzy przewodem a częściami silnika są powodem do wymiany przewodów.
Można też na odpalonym aucie sprawdzić który przewód jest całkiem wadliwy odłączając wszystkie po kolei.

Kategorie:Jak dbać o BMW E36 Tagi:
  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków